Máte možnosť:
.
HLASUJTE a OHODNOĎTE JEDNOTLIVÉ INTERVENCIE:
lektori:
autori:
Študentská iniciatíva Re:generátor vznikla na základe myšlienky využiť energiu blízkeho športu na produkovanie kultúry a iných aktivít pod mostom Lafranconi.
Snaží sa tak využiť pohyb ľudí, ktorí okolo miesta iba prechádzajú alebo inak vybíjajú svoju energiu, a zároveň podporiť komunity, ktoré sa pod mostom stretávajú a energiu pre svoje aktivity potrebujú. Návrh rovnako ponúka ľuďom možnosť dozvedieť sa viac o subkultúrach v Bratislave, reagovať na ne a možno ich aj viac tolerovať. Študenti nezabudli ani na nábrežie, posedieť si tu môžete na plávajúcom kúpalisku rovno na Dunaji.
Návrhy na konkrétne intervencie a vždy možnosť diskusie k nim:
Intervencia 1 - Náučný chodník subklultúr
Prvou intervenciou, ktorú si človek všimne sú kubusy, zavesené na samostatnej konštrukcii. Pri návrhu sme sa riadli motívom nevtieravosti a rátali sme aj s ľudskou zvedavosťou. "Izbičky" budú totiž umiestnené vo výške očí, zvonku čierne a zvnútra pomaľované odkazmi komunít, ktoré sa pod mostom stretávajú. Aby bol chodník atraktívnejší a ľudia mali pocit, že sú jeho bezprostrednou súčasťou, umiestnili sme jednotlivé objemy na kladky, s ktorými bude môcť každý manipulovať, posúvať nahor a nadol, ako sa mu bude zrovna páčiť. Hneď ako návštevník zóny Lafranconi odloží svoj bicykel či auto a vstúpi do našeho fingovaného priestoru, ocitne sa v inom svete. Svete, kde má každý priestor na vyjadrenie, svete tolerancie.
Jeden pôdorysný modul priestoru pod mostom sme nechali úplne prázdny. Bude určený na slobodné využitie pre každého, kto potrebuje priestor na svoje vystúpenie, exhibíciu, trh či koncert. Pôvodné svahovanie terénu si akoby žiada byť využité na sedenie. Treba dodať, že súčasťou nášho návrhu bol program kultúrneho leta a zimy pod mostom. Konkrétne podujatia by sa mohli začať konať už na konci školského roka.
Komentáre
Program pod mostom Lafranconi:
V družnej atmosfére workshopu sme sa veľa rozprávali najmä o konkrétnom využití priestoru pod mostom. Ak by sme sa zamysleli, môže sa tam diať skoro čokoľvek. Skúsili sme sa zahrať a pod hlavičkou študentskej iniciatívy re:generátor vytvorili takýto kalendár podujatí.
//LETO//
29.6. 2013 Kultúrne leto pod mostom - otvorenie autonómnej zóny, koncerty neznámych skupín, predstavenie subkultúr, Zlý trh, hudba, tanec, klobásy...stretnutia a debaty
6.7. 2013 Trhohrisko - trh s aktivitami, stánky, handmade vecičky
13.7.2013 Travel week - diskusie s cestovateľmi, ktorí za málo peňazí videli mnoho muziky, alternatívne formy spoznávania sveta, inšpiratívne prednášky
20.7.2013 Klasika pod mostom: koncert orchestra v nestradičnom prostredí
27.7.2013 Most nádeje: predstavovanie dobrovoľníckych skupín, ľudia ľuďom
//ZIMA//
7:12.2013 Čaro tepla pod mostom - predstavenie projektu, klzisko na Dunaji, alternatívne vianočné trhy
14.12.2013 Rolničky subkultúr - prezentácia komunít, koncerty
21.12.2013 Vianočná kapustnica - poteší aj ľudí bez domova
28.12.2013 Zvyšky zo stolov - výmena nehodiacich sa darčekov a zvyšného jedla
4.1.2013 Nový začiatok pod mostom - oslavy nového roka v alternatívnom štýle
Intervencia 2 - "vyjadri sa" tabuľa
Grafity sú prejavom kreativity. Je to spôsob reakcie na svet, v ktorom žijeme a chceme sa pred ním ukázať. Pretože podľa samotnej sprejerskej komunity je priestor pod mostom mŕtvou zónou, kde skapal sprej, chceli sme ju vhodným spôsobom resuscitovať. Dať aj obyčajným prechádzajúcim ľuďom možnosť vyjadriť svoje pocity rovnako, ako to robia grafiťáci. A aby sa nikomu nezdalo, že ničí cudzí majetok, kresliť sa bude na zotierateľné tabule. Tie budú umiestnené na stene chodníka pod mostovkou. Zároveň naznačujú smer, kam sa bude zóna Lafranconi rozširovať.
Intervencia 3 - (re)generátory
Prázdnu terasu s výhľadom na Dunaj sme nenápadne osadili stacionárnymi bicyklami. Šliapaním do pedálov budú ľudia produkovať energiu, ktorá sa zhromaždí a neskôr využije pri podujatiach pod mostom. Atraktívne pre cyklistov bude sledovať led-pásik, ktorý bude zo spodu osvecovať mosť presne podľa toho, ako silno budú pedálovať.
Na výrobu energie sme využili aj iný druh generátorov. Tieto budú nainštalované v chodníku vo forme panelov, ktoré sa nabijú pri zošliapnutí. Chceli sme tak využiť aj energiu tých, ktorí okolo priestoru pod mostom väčšinou len prechádzajú.
Intervencia 4 - mólo a plávajúce kúpalisko
Našu linku poznať - vidieť - reagovať zakončíme oddychom. Na hladinu Dunaja sme položili a poriadne zakotvili bazén, ktorý reaguje na rôznu výšku vody počas roka. Podobné koncepty fungujú už hockde po svete; ide o to, že bazén tvoria steny s mikrofiltrami, ktoré obyčajnú riečnu vodu dokážu premeniť na čistú. Súčasťou sú aj pohodlné schody, kde sa budú môcť páni i dámy konečne pohodlne opaľovať a namočiť nôžku do Dunaja.
Intervencia 5 - verejné eko WC
Pri preliezaní húštin pri moste Lafranconi sme narazili na dve vyhorené (asi) kotolne. Ich zdevastovanosť sa nám zvláštnym spôsobom zapáčila. Podľa nás aj oni tvoria identitu miesta. Preto sme po dlhom zvažovaní o všeliakých dekadentných domčekoch (naplnené slamou a voľne prstupné mladým párom:) vybrali možnosť vytvoriť v nich toalety. Pre zachovanie autonómnosti zóny sú eko, teda nijak nezaťažujú životné prostredie. Vsadené sú ako novotvar do pôvodnej stavby kotolne.